Moje milé čtenářky a fanynky,

moc Vám děkuji za návštěvu a rovněž za Vaše milé komentáře. To, že nereaguji neznamená, že je nečtu, či jsou mi jedno. Jde pouze o jakýsi deficit energie a nedostatek klidu na psaní. Jsem jako chlap, dovedu se soustředit jen na jedinou věc (mám to v číslech, vlastně mi to jedno právě chybí) a pokud píšu a řve mi do jednoho ucha Outěžka a do druhého Ronja a ze zadu se pozornosti dožaduje Hanbalánek, nemám šanci na nic. V té chvíli se hroutím a jenom tupě civím. Nebo řvu jako lev a utíkám si balit a chci zmizet z toho chaosu.

Vážím si Vás i Vašich slov a návštěvy a moc Vám za to vše děkuji.

Vaše Nartaya alias Lenka

Sběr rostlinných drog

26. září 2008 v 15:08 | Nartaya |  Rostlinky a bylinky
Sběr, sušení a uskladnění ovlivňují kvalitu bylinek určených k léčení nebo jinému užívání. Při sběru léčivek dbáme na zachování druhu, což znamená, že se k rostlince chováme ohleduplně, někdo si dokonce s rostlinou pohovoří, je dokázáno, že i to má na kytičky kladný vliv. Rostlinku nerveme neurvale ze země i s kořeny, ale část bylinky, kterou sbíráme odštípneme, odlomíme, odřízneme nebo odstříhneme. Na jedovaté rostlinky si vezmeme rukavice, některé totiž mohou podráždit pokožku dost bolestivě a taková podráždění se velice špatně hojí.
V žádném případě nesbíráme bylinky zaprášené nebo zablácené. Snažíme se též vybrat zdravé jedince. Nejde přeci o množství nasbíraných bylin, ale o kvalitu.
Je také velice důležité znát vhodnou dobu ke sběru bylinek. Soustředíme se nejen na tu správnou roční dobu, ale dokonce i na správnou DENNÍ dobu. Ano, čtete správně. Denní doba je dalším faktorem, který ovlivňuje sílu účinku bylinky a jejích částí. Není výjimkou, že se u jedné rostlinky sbírají její části v jinou denní dobu. Abyste chápali, třeba u takové bylinky je vhodné ráno pro sběr květů, odpoledne pro sběr listů a půlnoc pro sběr kořene. To jsem jenom tak plácla, ale v podstatě to tak je. Všimli jste si, že v pohádkách chodí babky kořenářky na obzvlášť účinné bylinky za úplňku v pravou půlnoc? Nevěřte tomu, že pohádky jsou pouze vymyšlené příběhy. Na každém šprochu pravdy trochu.
Na účinné látky bylinky má také vliv prostředí, ve kterém rostlinka roste.
Při sběru bylinek je tedy nutné vědět, co od bylinky chceme, soustředit se na dané účinky a zjistit si, v jakém ročním období a v jaké denní době je v bylince těchto látek soustředěno nejvíce a v tom čase ji pro tento účel sbírat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama